Zaproszenie na cykl wykładów - "Knowledge, Information and Society" | Instytut Socjologii

Zaproszenie na cykl wykładów - "Knowledge, Information and Society"

Szanowni  Państwo, Czcigodni Księża,
pozwalam sobie zaprosić Państwa wraz ze Studentami na cykl wykładów pt: Knowledge, Information and Society prowadzonych w dniach od 7 do 18 maja br. przez Pana prof. Filipe Montargil ze Szkoły Komunikacji Społecznej i Studiów Medioznawczych Instytutu Politechnicznego w Lizbonie (School of Communication and Media Studies).

Przedmiot dedykowany jest przede wszystkim Studentom studiów doktoranckich, magisterskich oraz licencjackich, zwłaszcza nauk społecznych, humanistycznych i nauk  o komunikacji. Językiem  wykładowym jest język  angielski. Zaliczenie przedmiotu przez Studentów równoznaczne jest z uzyskaniem 5 punktów ECTS. Zajęcia prowadzone będą w sali 323 od. godziny 16.45 a 20.00.

Zapisy możliwe są przez system USOS lub podczas pierwszych zajęć w dniu 07.05.2018, godz. 16.45, w sali 323.

Załączam opis kursu:

"Knowledge, Information and Society"

His course is dedicated to PhD., MA or BA students from UKSW, as well as visiting students.
The course offers an overview of the innovation process and its connections with technology and society essentially based on 3 central topics: areas and variables of innovation (such as product or service innovation, for instance), strategic level approaches to innovation (such as the blue ocean strategy) and the creative process with its idea generation techniques (such as Brutethink or Reversal). This will allow Students to reach two central objetives: (i) being able to analyse and understand, from the outside, innovation processes developed by companies and other institutions and (ii) being able to initiate and lead an innovation process, in their own institution.

Full description:

Session 1: Presentation